DİVLE OBRUK TULUMU


DİVLE OBRUK TULUMU


Fransa’nın meşhur rokforuna Türkiye’den bir rakip var: Divle obruk peyniri. Sadece Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman (eski adıyla Divle) köyünde üretilebilen bu eşsiz peynir, lezzetiyle sofraları süslüyor.
Peki, nedir Divle obruk peynirini bu kadar özel ve meşhur kılan şey?
Divle obruk peyniri, sadece merada beslenen koyunların ve keçilerin sütünden yapılır. Yörenin ot çeşitliliği oldukça fazla olduğundan, koyunların ve keçilerin sütünde de özgün bir tat, farklı bir rayiha olur. Geçimini hayvancılıkla sağlayan Üçharman’ın ve civar köylerin ahalisi, ürettikleri peynirleri her sene mayıs ayında bu iş için özel olarak hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basar.
Sonra mı?
Sonrası sabır gerektiren bir süreç. Zira peynirler, köylülerin "obruk" adını verdiği mağarada tam 5 ay boyunca olgunlaştırılıyor. İşte, Divle obruk peynirini özel kılan da bu aslında. 36 metre derinliğinde ve 250 metre uzunluğunda olan mağara, yaz-kış 5 dereceyi geçmeyen ısısıyla doğal bir soğuk hava deposu görevini üstleniyor. Üstelik bu mağarada yaşayan eşsiz bir bakteri, obruğa yerleştirilen peynir tulumlarını kırmızı renge çeviriyor. Yaz geçip mevsim güze döndüğünde, al al olmuş peynir tulumları mağaradan çıkarılıyor.
Dünyada da peynir otoriterleri tarafından bilinen ve aranan bir peynir, Divle obruk peyniri. Üstelik Avrupa'da düzenlenen çeşitli yarışmalardan aldığı ödüller de var. Ancak dikkat! Bu büyülü mağaranın peynir saklama kapasitesi sadece 50 ton. Oysa piyasada, bu tonajın çok üzerinde bir satış söz konusu. Yani gerçeğini sahtesinden ayırt edebilmek, Divle obruk peynirini sadece güvenilir yerlerden satın almak gerekiyor. Bunun için de peynirin sertifikası olup olmadığına bakmak yeterli. Satışına ekim ayında başlanan peynirler, genelde iki üç ay içinde tükeniyor. O yüzden elinizi çabuk tutmanızda fayda var.
Neler yapılmaz ki bu lezzeti taklit edilemeyen peynirle! Omlete de yakışır poğaçaya da… Şarap tüketmeyi seviyorsanız, peynir tabağınıza Divle obruk peynirini de ekleyebilirsiniz.

Close

Sepet Toplamı

{{cartTotal}} TL

{{product.item.product_data[langvue]['name']}}

{{product.formprice}} TL