Steakburger


Steakburger


Son yıllarda damak gustomuza yerleşen en leziz öğünlerden biri de sadece mideye değil, göze de hitap eden steak burger. “Son yıllarda” dediğimize bakmayın, aslında steak burgerin geçmişi bundan 86 yıl öncesine uzanıyor. Tüketiciye sunulan ilk steak burger 1934’te ABD-Illinois’de geliştirildi. A.H. “Gus” Belt, T-bone bifteğin şeridinden ve sığır filetosu bifteğinden kıyma çekerek görülmemiş lezzette bir steak burger geliştirdi, hâliyle büyük bir başarıya ulaştı.
Vereceğimiz bu tarifle siz de evinizde, son derece profesyonel bir steak burger hazırlayabilirsiniz.
Lezzeti ekmeğinden taşan bir steak burgerin püf noktası, karamelize soğanla servis edilmesidir. O yüzden hazırlıklarınıza önceden ısıtılmış tavaya, az miktar zeytinyağı ile ekleyeceğiniz, normal kalınlıkta dilimlenmiş iki büyük soğanla başlayın. Rengi altın tonuna bürünüp iyice sotelendikten sonra azıcık tereyağ ve toz şeker ekleyerek karamelize işlemini tamamlayın.
Karet'in 90 gramdan 220 grama kadar farklı miktarlarda porsiyon porsiyon hazırlanabilen steak burgerini yine önceden ısınmış, göz kararı yağ eklenmiş, dumanı tüten bir başka tavaya ekleyin. Bir de önemli bir bilgi verelim; 200 gram ortalaması, steak burger için ideal kabul edilen, efsane bir gramajdır.
Burgerin on dakika pişmesi yeterli, ardından tavanın altını kısıp köftelerin üzerine ikişer dilim çedar peyniri ekleyin. Çedar yerine rokforu da deneyebilirsiniz. Bu arada hamburger başına ikişer adet düşecek şekilde kenara ayırdığınız dana füme dilimlerini de aynı tavada çıtırlaşana kadar çevirin. Böylece iki etin lezzeti birbirine geçecektir.
İşin en keyifli kısmı ise sunum! Mutfak duayenleri, hamburger ekmeğinin brioş olmasını öneriyor. Ortadan ikiye bölüp önceden nar gibi kızarttığınız hamburger ekmeğinin her iki yüzüne de sevdiğiniz bir sostan sürün, mesela barbekü! Ardından sırasıyla karamelize soğan, kızarmış dana füme, arzuya göre marul ve turşu, son olarak da üzerin enfes erimiş peynirle kaplı steak burger köftenizi yerleştirin.
Afiyet olsun!

Close

Sepet Toplamı

{{cartTotal}} TL

{{product.item.product_data[langvue]['name']}}

{{product.formprice}} TL